Kayabasi, NORTH SIDE OFFICES
Adnan Menderes Blvd. NO:63 B5 BLOCK, 34480
Basaksehir / Istanbul

Vaginal Birth After Cesarean Section (VBAC)

Dr. Tuba Nadide Yılmaz, uzman bir kadın doktorudur ve birçok alanda hizmet vermektedir. Sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) konusunda da deneyimli bir doktordur. SSVD, önceki hamileliğinde sezaryen doğumu yapmış bir kadının sonrasında vajinal doğum istemesi durumudur. SSVD ile doğum yapmak isteyen hastalar, sezaryenden sonra bu durumun mümkün olup olmadığını merak edecektir. Dr. Tuba Nadide Yılmaz, bu konuda hastalarına en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

What is vaginal birth after cesarean section (VBAC)?

Sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD), önceki bir gebelikte sezaryen doğum sonrası takiben vajinal doğum yapan kadınları kapsamaktadır. Sezaryen doğumun ardından normal doğum yapmak isteyen kişiler, bir doğum denemesinden sonra ne gibi komplikasyonlar gelişeceğini merak ederler. Normal doğum güvenli bir uygulama olsa da, ciddi ve potansiyel komplikasyonlar arasında uterus rüptürü veya ayrılma ile ilişkili durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Önceden sezaryen olan hastalar, kadın doğum uzmanları ile görüşerek vajinal doğuma uygun olup olmadıklarını kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Başarılı bir normal doğum için gerekli olan değerler, başarılı vajinal doğum olasılığını etkileyen faktörler ve dahası ön muayene esnasında incelenmelidir.

Why Dr. Tuba Nadide Yilmaz?

Dr. Tuba Nadide Yılmaz is an expert in her field and aims to provide the best service to her patients. She is also experienced in vaginal birth after cesarean section and will help her patients in the best way possible. By contacting Dr. Tuba Nadide Yılmaz, you can get more information about SSVD and get the best service in this regard.

Why Vaginal Birth After Caesarean Section?

For women, there are many reasons for choosing to attempt a birth after caesarean section. Among the most common reasons;

  • If you plan to have more children, you can opt for multiple cesarean sections to avoid the risks of postpartum.
  • There is a lower risk of surgical complications.
  • There is a lower risk of excessive bleeding in one or more deep veins in the body, as well as a lower blood clotting rate.
  • Normal delivery is often preferred because of the shorter recovery time.
  • After a VBAC, your hospital stay will be shorter.
  • Avoiding surgery for childbirth will help you return to your normal activities sooner.
  • You can create a personalized birth plan For some women, having a vaginal birth is important and they can plan the process as they wish.

How is vaginal birth after cesarean section (VBAC) performed?

Sezaryen sonrası bir doğum denemesi planlayan hastalar, doğum öncesi sağlık kontrolüne ihtiyaç duyarlar. Ek olarak, sezaryen planlanıyorsa, gebelik yaşını doğrulamak için ultrason ile rahim ve doğurganlık kontrolü yapılmalıdır. Hastaların doğum sırasında kalp atışları yakından izlenmeli ve uygun sürede doğum sürecine dikkat edilmelidir. Sürekli fetal kalp hızı izlemesi şiddetle tavsiye edilir. Muhtemel durumlardan biri olan uterus ayrılması veya yırtılması ile ilgili endişelerin ortaya çıkması durumunda, derhal sezaryen doğum yapılmalıdır. Rahim yırtılmasının en yaygın belirtisi, rahim yırtılması vakalarının yaklaşık %70’inde görülen fetal kalp hızında yaşanan anormallikleridir. Vajinal doğum sırasında, plasentanın doğumu ve doğum sonrası desteği önemlidir. Sezaryen Sonrası Normal Doğum; Normal doğum sonrasında devam eden kanama olmadıkça büyük bir sorundan bahsetmek muhtemel değildir.

Frequently Asked Questions

  • What is SSVD and when is it recommended? SSVD stands for vaginal birth after cesarean section. This method is recommended for women who have had a caesarean section in a previous birth and do not need to have a caesarean section again for the next birth.
  • What are the risks of VBAC? While normal childbirth is a safe practice, serious and potential complications include uterine rupture or separation.
  • What are the advantages of VBAC? If you are planning to have more children, you can choose it to avoid the risks of multiple cesarean sections. There is a lower risk of surgical complications. There is a lower risk of excessive bleeding in one or more deep veins in the body, as well as a lower blood clotting rate. Normal delivery is often preferred because of the shorter recovery time.
Dr. Tuba Nadide Yilmaz

Dr. Tuba Nadide Yilmaz

Obstetrician Dr. Tuba Nadide Yilmaz is a leading expert in her field, specializing in genital aesthetics and health services with extensive knowledge and experience. She offers comprehensive guidance for maintaining a healthy lifestyle along with customized solutions that cater to individual patient needs using modern treatment methods. We endeavor to restore your self-confidence. Please feel free to contact us for any questions or appointment requests. Our top priority is your health.

en_USEN