Kayabaşı, KUZEY YAKASI OFİSLERİ
Adnan Menderes Bulvari NO:63 B5 BLOK, 34480
Başakşehir/İstanbul

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD)

Dr. Tuba Nadide Yılmaz, uzman bir kadın doktorudur ve birçok alanda hizmet vermektedir. Sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) konusunda da deneyimli bir doktordur. SSVD, önceki hamileliğinde sezaryen doğumu yapmış bir kadının sonrasında vajinal doğum istemesi durumudur. SSVD ile doğum yapmak isteyen hastalar, sezaryenden sonra bu durumun mümkün olup olmadığını merak edecektir. Dr. Tuba Nadide Yılmaz, bu konuda hastalarına en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum: Nedir?

Sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD), önceki bir gebelikte sezaryen doğum sonrası takiben vajinal doğum yapan kadınları kapsamaktadır. Sezaryen doğumun ardından normal doğum yapmak isteyen kişiler, bir doğum denemesinden sonra ne gibi komplikasyonlar gelişeceğini merak ederler. Normal doğum güvenli bir uygulama olsa da, ciddi ve potansiyel komplikasyonlar arasında uterus rüptürü veya ayrılma ile ilişkili durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Önceden sezaryen olan hastalar, kadın doğum uzmanları ile görüşerek vajinal doğuma uygun olup olmadıklarını kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Başarılı bir normal doğum için gerekli olan değerler, başarılı vajinal doğum olasılığını etkileyen faktörler ve dahası ön muayene esnasında incelenmelidir.

Neden Dr. Tuba Nadide Yılmaz?

Dr. Tuba Nadide Yılmaz, alanında uzman bir doktordur ve hastalarına en iyi hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Sezaryen sonrası vajinal doğum konusunda da deneyimli bir doktordur ve hastalarına bu konuda en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Dr. Tuba Nadide Yılmaz ile iletişime geçerek, SSVD hakkında daha fazla bilgi alabilir ve bu konuda en iyi hizmeti alabilirsiniz.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Neden Yapılır?

Sezaryen sonrası bir doğum denemesi seçmenin kadınlar açısından birçok sebebi olabilir. Bunlar arasında en yaygın nedenler;

  • Daha fazla çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, çoklu sezaryen doğum sonrası risklerinden korunmak için tercih edebilirsiniz.
  • Daha düşük cerrahi komplikasyon riski bulunmaktadır.
  • Vücuttaki bir veya daha fazla derin damarda daha düşük aşırı kanama riski olduğu gibi kanda pıhtılaşma oranı da düşmektedir.
  • Daha kısa iyileşme süresi nedeniyle sıklıkla normal doğum tercih edilmektedir.
  • Bir SSVD sonrası, hastanede kalış süreniz daha kısa olacaktır.
  • Doğum için ameliyattan kaçınmak, normal aktivitelerinize daha erken dönmenize yardımcı olacaktır.
  • Kişiselleştirilmiş bir doğum planı oluşturabilirsiniz Bazı kadınlar için vajinal doğum yapmak önemlidir ve bu süreci istedikleri gibi planlayabilirler.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) Nasıl Yapılır?

Sezaryen sonrası bir doğum denemesi planlayan hastalar, doğum öncesi sağlık kontrolüne ihtiyaç duyarlar. Ek olarak, sezaryen planlanıyorsa, gebelik yaşını doğrulamak için ultrason ile rahim ve doğurganlık kontrolü yapılmalıdır. Hastaların doğum sırasında kalp atışları yakından izlenmeli ve uygun sürede doğum sürecine dikkat edilmelidir. Sürekli fetal kalp hızı izlemesi şiddetle tavsiye edilir. Muhtemel durumlardan biri olan uterus ayrılması veya yırtılması ile ilgili endişelerin ortaya çıkması durumunda, derhal sezaryen doğum yapılmalıdır. Rahim yırtılmasının en yaygın belirtisi, rahim yırtılması vakalarının yaklaşık %70’inde görülen fetal kalp hızında yaşanan anormallikleridir. Vajinal doğum sırasında, plasentanın doğumu ve doğum sonrası desteği önemlidir. Sezaryen Sonrası Normal Doğum; Normal doğum sonrasında devam eden kanama olmadıkça büyük bir sorundan bahsetmek muhtemel değildir.

Sıkça Sorulan Sorular

  • SSVD nedir ve ne zaman önerilir? SSVD, sezaryen sonrası vajinal doğumun kısaltmasıdır. Bu yöntem, önceki bir doğumda sezaryen yapılması nedeniyle bir sonraki doğumda tekrar sezaryen yapılması gerekmeyen kadınlara önerilir.
  • SSVD’nin riskleri nelerdir? Normal doğum güvenli bir uygulama olsa da, ciddi ve potansiyel komplikasyonlar arasında uterus rüptürü veya ayrılma ile ilişkili durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.
  • SSVD’nin avantajları nelerdir? Daha fazla çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, çoklu sezaryen doğum sonrası risklerinden korunmak için tercih edebilirsiniz. Daha düşük cerrahi komplikasyon riski bulunmaktadır. Vücuttaki bir veya daha fazla derin damarda daha düşük aşırı kanama riski olduğu gibi kanda pıhtılaşma oranı da düşmektedir. Daha kısa iyileşme süresi nedeniyle sıklıkla normal doğum tercih edilmektedir.
Dr. Tuba Nadide Yılmaz

Dr. Tuba Nadide Yılmaz

Kadın doğum uzmanı Dr. Tuba Nadide Yılmaz, alanında derin bilgi ve deneyime sahip olup, özellikle genital estetik ve sağlık hizmetleri konusunda öncü bir isimdir. Hastalarına sağlıklı bir yaşam için kapsamlı rehberlik sunarken, modern tedavi yöntemleriyle bireysel ihtiyaçlara özel çözümler üretir. Size özgüveni geri kazandırmayı hedeflerken, her türlü soru ve randevu talepleriniz için iletişime geçmekten çekinmeyin. Sağlığınız bizim önceliğimizdir.

tr_TRTR